Blefaroplastyka – zabieg plastyczny odsłonięcia powiek

Dr Mariusz Kęcik Komentarze: 0

Blefaroplastyka powiek oka to mało inwazyjny zabieg chirurgiczny, który w prosty sposób może przywrócić naszej twarzy młody i witalny wygląd. Dowiedz się, na czym polega, ile kosztuje i jak się do niego przygotować.

Czym jest blefaroplastyka powiek?

Blefaroplastyka, znana również jako plastyka powiek, to operacja usuwająca nadmiar skóry oraz tłuszczu z okolicy górnych i dolnych powiek. Zabieg ten jest często wykonywany w celach estetycznych, gdyż pozwala pozbyć się „zmęczonego” wyrazu twarzy. Zalecany jest również osobom, które mają problemy z widzeniem spowodowane opadającymi powiekami.

Oczy przed korektą plastyczną powiek
Oczy przed korektą plastyczną powiek
Oczy po korekcie plastycznej powiek
Oczy po korekcie plastycznej powiek

Dzięki blefaroplastyce możemy w prosty sposób przywrócić tkankom wokół oczu odpowiednie napięcie, co pozwala na odzyskanie młodszego wyglądu. Zabieg ten niesie ze sobą również wiele praktycznych korzyści, takich jak poszerzenie pola widzenia (jeśli opadające powieki je ograniczały) czy pozbycie się nawracających bóli głowy (często występujących u osób borykających się z opadającymi powiekami). Nie należy zapominać też o sferze psychologicznej. Blefaroplastyka zwiększa pewność siebie i poprawia samoocenę, co przekłada się na lepsze samopoczucie każdego dnia.

Jak przygotować się do zabiegu?

Właściwe przygotowanie do zabiegu blefaroplastyki jest kluczowe dla jego powodzenia. Oto kilka kroków, o których należy pamiętać.

Wyznaczenie zakresu korekty przed zabiegiem
Wyznaczenie zakresu korekty przed zabiegiem

Przygotowanie do operacji plastycznej powinniśmy rozpocząć od konsultacji z lekarzem, który zapozna się z naszymi potrzebami, zbada stan zdrowia i oceni zakres niezbędnych zabiegów, dzięki którym osiągniemy pożądany przez nas efekt. Poszukując odpowiedniej kliniki, która podejmie się operacji, warto kierować się nie tylko cennikiem i bliskością placówki, ale również doświadczeniem w wykonywaniu tego typu operacji.

Niektóre gabinety chirurgii plastycznej, takie jak ProFeelMed, specjalizują się w plastyce powiek. Prowadzący klinikę dr Mariusz Kęcik jest laureatem nagrody Polskiego Towarzystwa Okulistycznego za pracę poświęconą wykorzystaniu laserów w chirurgii powiek. Jest też autorem ponad 50 publikacji naukowych o tematyce związanej z chirurgia plastyczną.

Cięcie powieki w trakcie zabiegu korekty
Cięcie powieki w trakcie zabiegu korekty

Jak już wybierzemy właściwy adres i umówimy się na wizytę, warto przynieść ze sobą zdjęcia twarzy sprzed kilkunastu lat. Pomogą one lekarzowi prześledzić zmiany, jakie zaszły w naszym ciele. Niezbędnym krokiem jest też przeprowadzenie skrupulatnej oceny stanu zdrowia, gdyż niektóre choroby, takie jak cukrzyca, skazy naczyniowe, niedokrwistość, duże nadciśnienie, a także stany zapalne na skórze twarzy o charakterze ropnym, mogą dyskwalifikować pacjenta.

Co najmniej miesiąc przed operacją należy odstawić tytoń, a 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem powinno się unikać opalania i zrezygnować z solarium. Na 7–10 dni przed zabiegiem nie wolno zażywać leków zmniejszających krzepliwość krwi, w tym czasie należy również odstawić alkohol. W dniu zabiegu odradzane jest picie kawy.

Jak przebiega zabieg odsłonięcia powieki i rekonwalescencja?

Zabieg blefaroplastyki, jest bardzo prostą operacją. Podczas zabiegu, po wcześniejszym wymierzeniu i zgodnie z wykonanym szkicem, zostaje usunięty nadmiar skóry, częściowo usuwa się też woreczki tłuszczu. Nacięcia na górnych lub dolnych powiekach (a więc także potem blizny) zostają ukryte w naturalnym załamaniu powieki.

Rekonwalescencja po blefaroplastyce zazwyczaj trwa od 2 do 4 tygodni. Jest to czas, w którym goją się tkanki, znika opuchlizna i zasinienie. Pacjent powinien w tym czasie odpoczywać i unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących pielęgnacji i ochrony operowanego obszaru, a także unikać określonych działań, które mogą zwiększać ryzyko komplikacji i negatywnie wpływać na proces gojenia.

Ile kosztuje zabieg blefaroplastyka powiek?

Koszt zabiegu blefaroplastyki powiek różni się w zależności od potrzeb pacjenta i zakresu zabiegu. W Polsce średnie ceny mogą wahać się od 3000 do 10 000 złotych. Na przykład za plastykę opadniętej powieki górnej z podwieszeniem do mięśnia czołowego w klinice ProFeelMed zapłacimy 4990 zł.

Ważne jest, aby wybierać klinikę i chirurga z doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami. Podane ceny są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak stan zdrowia pacjenta, stopień trudności zabiegu oraz pożądany efekt.

Często zadawane pytania



Gdzie będzie przebiegała blizna pooperacyjna i czy będzie widoczna?


Blizna po zabiegu przebiega w bruździe powiekowej i po zakończeniu prawidłowego procesu gojenia rany jest niewidoczna.


Czy po zabiegu będę mogła zamknąć powieki?


Jest to bardzo mało prawdopodobne, gdyż w trakcie wyznaczania zakresu usunięcia skóry wykonuje się dokładne pomiary biorąc pod uwagę odległość linii cięcia od brzegu wolnego powieki oraz od łuku brwiowego. Przed operacją wykonuje się próbę, podczas której chirurg zbliża ramionami pęsety zakres skóry i potwierdza z pacjentem czy nie występują trudności z zamknięciem powiek.


Czy po zabiegu wystąpią obrzęki i siniaki?


Tak, jest to normalne następstwo zabiegu. W celu ograniczenia obrzęków i zasinień należy ograniczyć wysiłek fizyczny, stosować zimne okłady oraz maści przyspieszające wchłanianie zasinień.


Po jakim czasie od zabiegu, można wrócić do pracy?


Zasinienie powiek ustępuje po 14 dniach. Jeżeli pacjent wykonuje lekką pracę i nie przeszkadzają mu walory estetyczne lub ma możliwość zatuszowania makijażem zasinienia, pracę można podjąć od razu po zdjęciu szwów, czyli po 7 dniach.


Po jakim czasie od zabiegu będę mogła wrócić do uprawiania sportu?


Jeżeli proce gojenia ran przebiega prawidłowo, można podjąć aktywność fizyczną po 3-4 tygodniach od zdjęcia szwów.

Avatar photo

Dr Mariusz Kęcik

Dr nauk medycznych Mariusz Kęcik jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie, laureatem nagrody Polskiego Towarzystwa Okulistycznego za pracę poświęconą wykorzystaniu laserów w chirurgii powiek oraz autorem ponad 50 publikacji naukowych o tematyce związanej z chirurgia plastyczną. Wykłada na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i prowadzi szkolenia w ramach zjazdów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Od roku 2002 prowadzi prywatną praktykę. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i nieustannie rozwijanej wiedzy Dr Mariusz Kęcik może zaproponować swoim pacjentom najwyższą jakość oferowanych usługi i prawdziwie osobiste podejście do każdego pacjenta.