Plastyka Powiek
Odzyskaj młodzieńczy wygląd i pewność siebie
Zabieg plastyki powiek górnych ma na celu usunięcie z nich nadmiaru skóry i korekcji uwypuklających się przedziałów tłuszczowych w okolicach oczu. W przypadku powiek dolnych napinane są zwiotczenia od strony skóry albo od strony spojówki, co eliminuje tzw. worki pod oczami. Efektem jest odmłodzenie tych części twarzy i uzyskanie bardziej pogodnego wyglądu.
Opis zabiegów plastyki powiek
1
Powieka górna
Cel zabiegu
Uzyskanie bardziej młodzieńczego wyglądu twarzy dzięki odsłonięciu powiek oraz wygładzeniu tkanek w okolicach oczu.
Czynności
Usunięcie nadmiaru skóry powieki, korekcja uwypuklających się przedziałów tłuszczowych oraz korekcja mięśnia okrężnego i tłuszczu za mięśniem okrężnym oka.
Czynności
Usunięcie nadmiaru skóry powieki, korekcja uwypuklających się przedziałów tłuszczowych oraz korekcja mięśnia okrężnego i tłuszczu za mięśniem okrężnym oka. Aby zminimalizować ryzyko pooperacyjnej niedomykalności powiek, zaznaczanie zakresu usunięcia skóry odbywa się przy współpracy pacjenta.
2
Powieka dolna
Cel zabiegu
Napięcie wiotkiej skóry powieki dolnej oraz uwypuklających się przedziałów tłuszczowych ocenianych przez pacjentów jako worki pod oczami poprzez wygładzenie okolicy powieki dolnej i łagodnego przejścia na okolicę policzka.
Czynności
Dostęp od strony skóry: Cięcie wykonuje się tuż pod brzegiem rzęsowym, aby blizna była niewidoczna.
Czynności
Dostęp od strony skóry: Cięcie wykonuje się tuż pod brzegiem rzęsowym, aby blizna była niewidoczna. Następnie odwarstwia się skórę i mięsień okrężny oka w celu uzyskania dostępu do przedziałów tłuszczowych podlegających korekcji. Czasem u osób starszych przemieszcza się tłuszcz z powieki na krawędź oczodołu w celu estetycznego połączenia powieki z policzkiem.
Dostęp od strony spojówki: Cięcie wykonuje się w załamku powieki, odwarstwiając tkanki w celu dostępu do przedziałów tłuszczowych podlegających korekcji. W niektórych przypadkach tłuszcz jest częściowo usuwany lub przemieszczany na brzeg oczodołu, aby zrównoważyć tkanki pomiędzy powieką a policzkiem. Dostęp od strony spojówki często stosuje się u pacjentów z niewielkim nadmiarem skóry, który można korygować za pomocą techniki laserowej.
Anestezja
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowymi pod skórę. Podczas podawania środka znieczulającego pacjent odczuwa jedynie nieznaczne rozpieranie tkanek, a w trakcie zabiegu – tylko dotyk i pociąganie tkanek.
Procedura
Zabieg wykonywany jest przy zamkniętych powiekach. Cięcie skóry przeprowadza się przy użyciu skalpela, lasera lub diatermii radiofalowej. Ranę zamyka się cienkimi szwami, na które nakłada się jałowe paski Steri-Strip ograniczające obrzęk i usuwane po 7 dniach.
Dla kogo są te zabiegi
Dla osób, które chcą pozbyć się worków pod oczami i uzyskać młodszy wygląd.
Ceny zabiegów
5 500 zł – 9 500 zł
Czas trwania zabiegów
Od około 1,5 do 2,5 godziny
Umów się na konsultację
Przygotowanie do zabiegu
Badania krwi
Morfologia, koagulogram, stężenie glukozy we krwi oraz poziom sodu i potasu.
Badania wirusologiczne
Przeciwciała anty-HCV oraz antygen HBs – jeżeli pacjent nie był szczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, a w przypadku kiedy był szczepiony 3-krotnie, poziom przeciwciała anty-HBs. Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby nie jest obowiązkowe.
Przyjmowanie leków
Jeżeli pacjent przyjmuje na stałe leki przeciwkrzepliwe, powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym i uzyskać informację, czy może je odstawić na 3–4 dni, czy powinien stosować inne leczenie. W przypadku preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy (aspiryna, polopiryna), pacjent powinien je odstawić na 7–9 dni. Pacjenci przyjmujący preparaty ziołowe zawierające miłorząb japoński (ginkgo biloba), czosnek czy kapsułki zawierające olej z ryb, powinni je odstawić na 2 tygodnie przed zabiegiem.
W dniu zabiegu
Na zabieg pacjent powinien przyjść po lekkostrawnym posiłku, zdrowy, bez infekcji górnych dróg oddechowych oraz bez opryszczki na ustach.
Ważne informacje po zabiegu
Zalecenia
Pacjent przez 2 tygodnie powinien unikać większych wysiłków fizycznych niż spacery, przez 10 dni stosować na powieki zimne okłady, a przez 7 dni spać z głową powyżej klatki piersiowej oraz osłaniać powieki przed promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo w przypadku plastyki powiek dolnych i dostępu od strony spojówki pacjent przez 7 dni stosuje okulistyczną maść z antybiotykiem oraz przez 14 dni krople antybiotykowe do worka spojówkowego.
Efekty
Przez dobę po zabiegu mogą pojawić się niewielkie dolegliwości bólowe. Obrzęki i zasinienia ustępują do 14 dni, a pacjent może stosować preparaty przyspieszające ich wchłanianie. W przypadku plastyki powiek górnych blizna jest prawie niewidoczna, a po otwarciu oka ukrywa się w bruździe powiekowej.
Kontrola
Pierwsza wizyta po miesiącu, kolejna – po pół roku od zabiegu.
Dr Mariusz Kęcik
Dr nauk medycznych Mariusz Kęcik jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie, laureatem nagrody Polskiego Towarzystwa Okulistycznego za pracę poświęconą wykorzystaniu laserów w chirurgii powiek oraz autorem ponad 50 publikacji naukowych o tematyce związanej z chirurgia plastyczną. Wykłada na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i prowadzi szkolenia w ramach zjazdów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Od roku 2002 prowadzi prywatną praktykę. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i nieustannie rozwijanej wiedzy Dr Mariusz Kęcik może zaproponować swoim pacjentom najwyższą jakość oferowanych usługi i prawdziwie osobiste podejście do każdego pacjenta.
Opinie
Najczęściej zadawane pytania przez pacjentów
1. Czy po zabiegu będę wyglądać młodziej?
Plastyka powiek polega na korekcji nadmiaru skóry, przedziałów tłuszczowych, napięcia więzadeł powiekowych i tkanek oraz wygładzenia skóry powiek prowadzącego do łagodnego przejścia pomiędzy powieką dolną a policzkiem. W efekcie uzyskiwany jest wygląd tzw. odmłodzenia okolicy środkowej części twarzy, czyli większej pogodności i braku oznak zmęczenia.
2. Czy blizna będzie widoczna?
Cięcia skóry są przeprowadzane w okolicy bruzdy powieki górnej, która chowa się w oczodole przy otwarciu oczu. W przypadku powieki dolnej cięcie wykonuje się pod brzegiem rzęsowym. Jeżeli proces gojenia przebiega prawidłowo, a tak jest najczęściej, to blizna jest niewidoczna.
3. Czy po zabiegu powieki górnej może być niedomykalność?
Niedomykalność jest opisywanym niepożądanym efektem zabiegu i wynika z usunięcia nadmiernego fragmentu skóry. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, gdyż zakres usunięcia zaznacza się dokładnie przy użyciu linijki, a następnie wykonuje się test, podczas którego pacjent informuje chirurga, czy nie ma problemu z zamknięciem szpary powiekowej.
4. Kiedy będzie można wrócić do aktywności fizycznej?
Jeżeli pacjentowi założono szwy niewchłanialne, są one usuwane w 7 dobie po zabiegu. Do normalnej aktywności fizycznej można wrócić po 2 tygodniach od zabiegu, natomiast w przypadku większych wysiłków – po 6 tygodniach.
5. Czy w przypadku zastosowania lasera blizna będzie mniej widoczna?
Blizna po cięciu skalpelem, diatermią radiofalową czy laserem jest taka sama.
6. Jak długo będzie utrzymywał się efekt zabiegu?
Po zabiegu efekt utrzymuje się średnio około 20 lat, jednak przede wszystkim jest on uzależniony od procesów zachodzących w tkankach powieki związanych z wiekiem. Ponadto należy także wziąć pod uwagę wiotkość tkanek okolicy powiek, np. czoła. W przypadku opadnięcia łuku brwiowego skóra pod nim przemieszcza się w kierunku powieki, co może sugerować ponowny nadmiar skóry. Pacjenci w takiej sytuacji kwalifikowani są do uniesienia łuku brwiowego.