Uniesienie łuków brwiowych
Odzyskaj młodzieńczy i naturalny wygląd twarzy
Łuki brwiowe są ważnym elementem środkowego piętra twarzy wyrażającym takie emocje jak: złość, zaskoczenie, zmartwienie, smutek czy cierpienie. Z upływem czasu lub w wyniku urazu mogą one opaść do poziomu krawędzi oczodołu lub nawet poniżej, powodując niezamierzoną ekspresję twarzy, która może być źle odbierana w życiu prywatnym lub zawodowym. Stąd też kształt i położenie brwi pełnią istotną rolę w estetyce oczu i całej twarzy.
Opis zabiegów plastyki powiek
Cel zabiegu
Podniesienie opadniętych łuków brwiowych do prawidłowej pozycji anatomicznej, przywrócenie młodzieńczego wyglądu twarzy oraz eliminacja pozornego nadmiaru skóry powiek.
Czynności
Wybór metody zależy od stopnia opadnięcia łuku brwiowego oraz preferencji pacjenta.
1. Metody małoinwazyjne
(dają efekt na okres od 8 miesięcy do 1,5 roku i wymagają powtarzania)
– Uniesienie brwi z wykorzystaniem nici haczykowatych.
– Zastosowanie toksyny botulinowej unoszące brwi poprzez osłabienie mięśni obniżających.
– Iniekcje kwasu hialuronowego wypełniającego tkanki pod łukiem brwiowym.
2. Metody chirurgiczne
– Uniesienie brwi podczas blefaroplastyki odpowiednie przy niewielkim opadnięciu bocznej części łuku brwiowego.
– Bezpośredni lift brwi polega na usunięciu paska skóry bezpośrednio ponad łukiem brwiowym i jest zalecany pacjentom bez skłonności do blizn przerostowych.
– Uniesienie łuków brwiowych przez owłosioną skórę głowy lub na linii włosów.
– Lift skroniowy przez owłosioną skórę głowy jest szczególnie efektywny przy opadnięciu bocznej części łuku brwiowego.
– Metoda endoskopowa wykonywana przez kilka małych nacięć w skórze głowy.
Anestezja
Zabiegi małoinwazyjne wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym z sedacją lub znieczuleniu ogólnym, w zależności od rozległości procedury.
Procedura
W przypadku zabiegu w znieczuleniu miejscowym pacjent powinien być po lekkim posiłku i zgłosić się z osobą towarzyszącą, pod której opieką opuści gabinet po zabiegu. Powinien także zażyć leki przyjmowane na stałe – głównie dotyczy to leków regulujących ciśnienie krwi. W przypadku zabiegu w znieczuleniu ogólnym pacjent zgłasza się na czczo i jest powtórnie konsultowany przez lekarza anestezjologa. Po zabiegu pozostaje pod opieką do następnego dnia, po czym opuszcza jednostkę, w której był operowany, w towarzystwie opiekuna.
Dla kogo jest ten zabieg
Dla osób, które chcą pozbyć się zmęczonego, smutnego lub gniewnego wyrazu twarzy z powodu opadania łuków brwiowych.
Cena zabiegu
Zależy od wyboru metody.
Czas trwania zabiegu
W przypadku bezpośredniego uniesienia łuków brwiowych – 1,5 godziny, przy uniesieniu z dostępu skroniowego lub na linii włosów – od 2,5 do 3 godzin.
Umów się na konsultację
Dr Mariusz Kęcik
Dr nauk medycznych Mariusz Kęcik jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie, laureatem nagrody Polskiego Towarzystwa Okulistycznego za pracę poświęconą wykorzystaniu laserów w chirurgii powiek oraz autorem ponad 50 publikacji naukowych o tematyce związanej z chirurgia plastyczną. Wykłada na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i prowadzi szkolenia w ramach zjazdów organizowanych przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Od roku 2002 prowadzi prywatną praktykę. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i nieustannie rozwijanej wiedzy Dr Mariusz Kęcik może zaproponować swoim pacjentom najwyższą jakość oferowanych usługi i prawdziwie osobiste podejście do każdego pacjenta.

Przygotowanie do zabiegu
Badania krwi
W przypadku zabiegu w znieczuleniu miejscowym: morfologia, koagulogram, stężenie glukozy we krwi oraz poziom sodu i potasu. W przypadku zabiegu w znieczuleniu ogólnym dodatkowo: poziom mocznika, kreatyniny, transaminazy (ALAT i ASPAT).
Badania wirusologiczne
Przeciwciała anty-HCV oraz antygen HBs.
Ważne informacje po zabiegu
Zalecenia
Po zabiegu pacjent powinien chronić głowę przed urazami, unikać wysiłku fizycznego przez 4 tygodnie, spać z głową powyżej klatki piersiowej przez 10 dni i stosować zimne okłady na powieki 5–6 razy dziennie przez 14 dni. Dodatkowo w przypadku ran w linii włosów lub w skórze owłosionej zaleca się ich dezynfekowanie z użyciem antyseptyków.
Kontrola
W przypadku bezpośredniego uniesienia brwi zdjęcie szwów następuje po 7 dniach, natomiast w przypadku uniesienia skroniowego lub z cięcia na linii włosów po 10–14 dniach.
Opinie
Najczęściej zadawane pytania przez pacjentów
1. Czy blefaroplastyka powiek górnych uniesie łuki brwiowe?
Nie, plastyka powiek górnych, która polega na usunięciu nadmiaru skóry powiek, nie uniesie łuków brwiowych. W przypadku nadmiernego usunięcia skóry może nawet spowodować ich obniżenie.
2. Jak długo utrzymuje się efekt po zabiegu chirurgicznym?
Efekt zabiegu utrzymuje się przez wiele lat. Trwałość efektu zależy także od siły mięśni (marszczący brwi, prosty nosa) biorących udział w wyrażaniu emocji oraz od indywidualnego procesu starzenia się skóry.
3. Czy po zabiegu od razu będzie zamierzony efekt ustawienia brwi?
W trakcie zabiegu łuki brwiowe ustawia się w nieco wyższej pozycji, gdyż w procesie gojenia mają one tendencję do naturalnego opadania. Dlatego też pacjent jest informowany, że przez okres 2–3 tygodni po zabiegu może odnosić wrażenie zbyt wysoko ustawionych łuków brwiowych.
4. Jaki wpływ na wygląd twarzy mają różnice anatomiczne w okolicach łuków brwiowych?
Brwi u kobiet położone są około 5 mm ponad brzegiem oczodołu i mają łukowaty kształt, z bocznym końcem wyżej niż przyśrodkowy. U mężczyzn brwi leżą na poziomie brzegu oczodołu i mają prosty, horyzontalny kształt. U obu płci przyśrodkowa część brwi jest zawsze grubsza niż boczna. Opadnięte brwi powodują przemieszczenie grubszej skóry z okolicy nad brwiami na powieki, tworząc pozorny nadmiar skóry powiek. Ten problem wymaga uniesienia brwi, a nie plastyki powiek. Precyzyjne umiejscowienie brwi jest kluczowe – nadmierne uniesienie może dawać efekt zdziwienia, u mężczyzn prowadzić do feminizacji rysów, a uniesienie części przyśrodkowej może wywołać wyraz irytacji.