Chirurgia plastyczna powiek

* kliknij aby rozwinąć

 • Podwinięcie powiekiOpen or Close

  W podwinięciu powieki dochodzi do stałego drażnienia gałki ocznej przez rzęsy. Wywołuje to u pacjentów dolegliwości bólowe, ostry proces zapalny spojówki a także możliwość uszkodzenia gałki ocznej. Rodzaj zabiegu operacyjnego uzależniony jest od przyczyny podwinięcia a także stanu napięcia więzadeł powiekowych.

  Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny. Najczęściej wykonuje się cięcie skóry pod brzegiem rzęsowym powieki a następnie przeprowadza się plastykę mięśnia okrężnego oka, więzadeł powiekowych oraz skóry. Szwy usuwa się po 7 dniach. Po zabiegu może wystąpić zasinienie oraz obrzęk powieki ustępujące po około 10 dniach. Opatrunek zewnętrzny stosuje się przez okres jednego dnia. Zaleca się miejscowe stosowanie antybiotyku w postaci kropli i maści okulistycznych.

 • Odwinięcie powiekiOpen or Close

  Odwinięcie powieki może być spowodowane jej wiotkością a także procesami zapalnymi czy bliznowatymi. Powoduje to znaczny dyskomfort, procesy zapalne w obrębie spojówki a także zaburzenie estetyczne. Zabieg operacyjny polega na napięciu powieki co doprowadza do jej prawidłowego przylegania do gałki ocznej.

  Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Szwy usuwa się po okresie 7 dni Po zabiegu może wystąpić zasinienie oraz obrzęk powieki ustępujące po około 10 dniach. Opatrunek zewnętrzny stosuje się przez okres jednego dnia. Zaleca się miejscowe stosowanie antybiotyku w postaci kropli i maści okulistycznych oraz zimnych okładów.

 • Rekonstrukcja dróg łzowychOpen or Close

  W przypadku niedrożności dróg łzowych w pacjentów występuje łzawienie utrudniające życie codzienne. Częste wycieranie łez spływających po policzku prowadzi do stanów zapalnych spojówek a także skóry powieki. Przyczyn zaburzeń odpływu łez jest wiele. Mogą one dotyczyć zaburzeń w obrębie jamy nosa, przewodu nosowo-łzowego, kanalików a także punktów łzowych. Łzawienie może być także spowodowane procesami patologicznymi w obrębie spojówek. Dlatego ważne jest prawidłowe rozpoznanie przyczyny łzawienia. W zależności od przyczyny wykonuje się plastykę powieki w celu prawidłowego ustawienia punktu łzowego ,poszerzenie jego ujścia, poszerzenie kanalików łzowych czy zespolenie worka łzowego z jamą nosa.

  Zabiegi w obrębie powieki wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, natomiast zespolenie worka łzowego z jamą nosa znieczuleniu ogólnym.Po operacji pozostają mało widoczne, niewielkie blizny. W chirurgii dróg łzowych często stosowane są specjalne dreny utrzymywane przez okres pół roku. Nie są one problemem dla pacjenta gdyż nie są widoczne dla osób postronnych.

 • GradówkiOpen or Close

  Gradówka jest przewlekłym procesem zapalnym gruczołu tarczkowego. Bardzo często poprzedzony jest ostrym zapaleniem brzegu powieki.

  Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zmiany. Cięcie przeprowadza się od strony spojówki przez co blizna jest niewidoczna. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po nim na powiekę stosuje się opatrunek uciskowy który utrzymywany jest przez okres 24 godzin. Po zabiegu może wystąpić obrzęk powieki oraz jej zasinienie. Zmiany te ustępują po okresie około 10 dni.
  W niektórych przypadkach stosuje się miejscowe iniekcje sterydowe.

 • Kępki żółte, brodawczaki, cystyOpen or Close

  Zarówno na spojówce gałkowe jak i powiekowej mogą powstać zmiany o różnym charakterze. Najczęściej są to łagodne przerosty błony śluzowej wywołane procesami zapalnymi, cysty, zmiany barwnikowe. Mogą powodować uczucie ciała obcego pod powiekami, częste procesy zapalne a także dyskomfort estetyczny.

  Leczenie polega na usunięciu zmian i plastyce spojówki. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku niewielkich zmian o charakterze brodawczaków czy pozapalnym przeroście spojówki można zastosować ich przymrożenie lub fotoablację laserową.

 • Opadanie powiek górnychOpen or Close

  Opadanie powiek górnych może mieć różne przyczyny. Pacjenci przed ewentualnym zabiegiem kierowanie są na konsultację neurologiczną w celu wykluczenia zaburzeń w obrębie mięśnia unoszącego powiekę. Rodzaj zabiegu operacyjnego uzależniony jest głównie od czynności mięśnia dźwigacza. W przypadku dobrej funkcji wykonuje się jego skrócenie, natomiast u pacjentów ze znacznym osłabieniem mięśnia podwiesza się powieki do mięśnia czołowego.

  W przypadku zabiegu w obrębie samej powieki przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, natomiast u osób wymagających podwieszenia powiek wykonuje się jego w znieczuleniu ogólnym. Szwy usuwane są po okresie 7 dni. Może wystąpić w okresie pooperacyjnym zasinienie skóry oraz obrzęk powieki ustępujące po okresie około 10 dni. Opatrunek zewnętrzny utrzymywany jest przez okres jednego dnia. Zaleca się miejscowe stosowanie antybiotyku w postaci kropli i maści okulistycznych oraz zimnych okładów.

 • Rekonstrukcja powiek po operacjach onkologicznychOpen or Close

  W przypadku zmian nowotworowych na powiekach leczenie polega na wycięciu zmiany z marginesem tkanek zdrowych. W niektórych przypadkach z powodu zaawansowania procesu nowotworowego wymagana jest rekonstrukcja powieki. Obecnie stosowane techniki z wykorzystaniem płatów, przeszczepów skóry, chrząstki pozwalają osiągnąć po radykalnym usunięciu zmiany patologicznej, bardzo dobry efekt estetyczny i funkcjonalny zrekonstruowanej powieki.

 • Niedomykalność szpary powiekowejOpen or Close

  Powstać może w przypadku płytkich oczodołów, wytrzeszczu, najczęściej w przebiegu chorób tarczycy, uszkodzeniu w obrębie nerwu twarzowego. Niedomykalność prowadzi do uszkodzeń w obrębie rogówki na skutek jej wysychania, częstych procesów zapalnych spojówek. Leczenie odbywa się przy współudziale okulisty. Rodzaj zabiegu operacyjnego uzależniony jest od przyczyny niedomykalności, stanu rogówki a także od ewentualnego powrotu czynności mięśnia zbliżającego brzegi powiek. Stosunkowo mało inwazyjnym sposobem jest implantacja w powiekę górną złotej płytki w celu zwiększenia jej wagi.

  Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 20 min. Po zabiegu może pojawić się obrzęk powieki oraz zasinienie. Zmiany te ustępują po około 10 dniach. W przypadku niedomykalności spowodowanej chorobami tarczycy wykonuje się plastykę powieki górnej oraz uniesienie ku górze powieki dolnej z wykorzystaniem przeszczepów śluzówkowo-okostnowych z podniebienia twardego. W tych przypadkach zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

 • Chirurgia nowotworów powiekOpen or Close

  Najczęściej występującym nowotworem powiek są raki podstawnokomórkowe. Umiejscawiają się zarówno na brzegu powieki jak i pozostałych jej częściach. Leczenie polega na usunięciu zmiany z marginesem zdrowych tkanek. W zależności od lokalizacji procesu nowotworowego stosuje się różne techniki zabiegu. Do jej rekonstrukcji wykorzystuje się przeszczepy skóry, chrząstki a także techniki z wykorzystaniem płatów z przeciwległej powieki, co daje możliwość uzyskania dobrego efektu funkcjonalnego i estetycznego. W przypadku rozległych ubytków brzegu powieki zabieg odtworzenia powieki jest dwuetapowy. W pierwszym etapie przemieszcza się płat w miejsce ubytku powieki a następnie po okresie 2 tyg. przecina się szypułę płata i modeluje się zrekonstruowaną część powieki. Najczęściej zabiegi rekonstrukcji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

  Wycięta zmiana nowotworowa jest zawsze wysyłana na badanie histopatologiczne. Po operacji może wystąpić obrzęk i zasinienie ustępujące po około 10 dniach. W przypadku wykorzystania płatów z przeciwległej powieki pacjent może mieć ograniczone pole widzenia do momentu przecięcia szypuły płata.